Energy zóny


home
naše centrum
niečo o spinningu
energy zóny
rady na prvú lekciu
rozvrh hodín
inštruktori
cenník
kontakty
fotogaléria

Zjednodušene môžme povedať, že pri optimálnom zdravotnom stave je prvým krokom úspešného tréningového programu vytvorenie aeróbneho základu kondície. Z pozície tohto základu ste potom schopní meniť intenzitu svojho tréningu občasným včlenením anaeróbneho tréningu, ktorý umožní Vášmu telu dosiahnuť vrcholovú formu.

Telo využíva rôzne zdroje energie pri rôznych úrovniach vynaloženého úsilia. Väčšina športovcov využíva pri tréningu v nízkych tepových frekvenciách prevažne tuky. Pri vyšších tepových frekvenciách sa spracováva viac uhľovodíkov. Pri pravidelnom tréningu bude Vaše srdce silnejšie, bude pumpovať viac krvi a nakoniec sa zlepší aj výsledok Vašej práce v rôznych pásmach tepovej frekvencie. To je jeden z dôvodov, prečo sa doporúča tréning vo všetkých Energy zónach.
Priblížme si jednotlivé Energy zóny...

Recovery (Regenerácia)

Relaxácia a hromadenie energie
Intenzita tréningu:
50-65% maximálnej tepovej frekvencie

Regeneračný tréning je dôležitou súčasťou každého kondičného programu. Bohužiaľ sa v tréningovom programe praktizuje najmenej, a to vďaka tomu, že pre vätšinu ľudí je to najťažší tréning. Všetci vieme "pritlačiť", ale málokto vie odpočívať. Pri Recovery by sa mala zamestnať myseľ, najdôležitejšia je však cirkulácia krvi a kyslíku po tele.Endurance (Vytrvalosť)

Rovnomerný výdaj energie počas dlhšej doby
Intenzita tréningu:
65-75% maximálnej tepovej frekvencie

Vytrvalostný tréning učí telo efektívnejšie spaľovať tuky a udržiavať pohodlné tempo počas dlhšej doby. Základom tejto jazdy je nájdenie pohodlnej tepovej frekvencie a techniky šľapania, ktoré môžete udržiavať celé hodiny. Zvýšenie aeróbnej kapacity v priebehu Endurance pomáha jazdcovi udržať rovnomerné tempo a dlhšie odolávať únave.Strength (Sila)

Vysoká záťaž na rozvoj svalovej vytrvalosti a silyIntenzita tréningu:
Intenzita tréningu:
75-85% maximálnej tepovej frekvencie

Silový tréning znamená vytrvalé, rovnomerné šľapanie pri veľkej záťaži. Silová jazda podporuje rozvoj svalov a kardiovaskulárneho systému. Veľká záťaž spôsobí, že sa Vám bude vo svaloch hromadiť laktát. Po adekvátnom odpočinku budú unavené svaly silnejšie a lepšie prispôsobené na zdolávanie náročných kopcov.